Перекрити лазівки. Якими можуть стати нові санкції США проти російських “потоків”

4 червня, за ініціативою п’ятьох сенаторів від обох партій, на розгляд Конгресу США був представлений законопроєкт, що має на меті доповнити нинішній санкційний режим щодо «Північного потоку-2» та «Турецького потоку» (Protecting Europe’s Energy Security Clarification Act of 2020).

Чинний Protecting Europe’s Energy Security Act (PEESA), підписаний 20 грудня 2019 року президентом США Дональдом Трампом як частина National Defense Authorization Act (NDAA), передбачає застосування санкцій на всі судна, які займаються прокладкою труб на глибині 100 футів (майже 30,5 метрів) або більше для будівництва вищезгаданих трубопроводів чи будь-якого іншого проєкту-спадкоємця. Закон передбачає, що санкції стосуватимуться також всіх підрядників (у т.ч. персональні санкції), які «свідомо продали, орендували або надали такі судна» чи сприяли цьому.

Запропоновані сенаторами доповнення мають на меті заблокувати всі лазівки, які можуть бути використані Кремлем для фізичної добудови «Північного потоку-2». Передусім, поруч з «прокладанням труб» (pipe-laying), з’являється нова підсанкційна дія – «трубопрокладна діяльність» (pipe-laying activities), що включає в себе широкий спектр додаткових видів діяльності: підготовку майданчика та траншей; обстеження дна; переміщення гірських порід; прокладання, згинання, зварювання, опускання труб; нанесення покриття; засипання траншей.

На додачу до чинних положень, також пропонується накладати санкції за:

-          надання андерайтерських послуг та послуг пере-/страхування,

-          надання послуг або засобів для технологічної модернізації чи встановлення зварювального обладнання для суден, їх дооснащення або швартування;

-          надання послуг з випробування, перевірки чи сертифікації, що необхідні для експлуатації трубопроводу «Північний потік-2».

Окрім того, намір посилити санкції є сильним інформаційним сигналом. На фоні заяв з боку лідерів Росії та Німеччини про те, що добудувати «Північний потік-2» можливо та необхідно, такий крок з боку США ще раз підкреслює непохитність позиції.

Американські санкції вже довели свою ефективність, зупинивши проєкт на стадії 94% готовності. Серед наслідків їх застосування – неможливість здійснювати економічну активність в США, блокування власності та всіх транзакцій в межах юрисдикції США, а також нев’їздний статус, ануляція віз та дозвільних документів для ключових задіяних осіб.

Саме тому, враховуючи підтримку нової ініціативи як з боку демократів, так і республіканців, а також досвід успішного проведення попереднього законопроєкту через обидві палати Конгресу США, є всі підстави вважати, що доповнення санкційного режиму знайде підтримку серед наших американських союзників.

 

 

Директор з досліджень DiXi Group Роман Ніцович

Стажер аналітичного відділу  Анастасія Синиця

НАШІ ПЛАТФОРМИ

Інформаційно-аналітичний ресурс«Українська енергетика UA-Energy.org» є унікальною платформою для інформування

UA-ENERGY.ORG

Сайт коаліції, що об'єднує експертів провідних аналітичних центрів та громадських організацій у галузі енергетики та охорони довкілля

enref.org

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

eiti.org.ua

Незалежна платформа для публічного діалогу з питань розвідки та видобутку нетрадиційного газу

newgas.org.ua

Відкритий дискусійний онлайн майданчик, який дає можливість усім охочим запропонувати конструктивну, реалістичну стратегію

ENKARTA.ORG