Оператор ГТС активно освоює нові продукти і послуги

З січня ТОВ “Оператор ГТС України” (ОГТСУ) не лише було відокремлене від “Нафтогазу”, а й запустило нову послугу - потужності з обмеженнями (short-haul). Суть її полягає в тому, що європейські енергетичні компанії можуть бронювати потужності української ГТС для “короткого” транзиту газу з однієї країни в іншу.

Продукт типу short-haul став юридично можливим після змін, внесених НКРЕКП у низку кодексів та правил, та затвердження відповідних тарифів. Проте де-факто український оператор зміг реалізувати його після підписання нових транзитних угод із “Газпромом” та нових угод із операторами ГТС суміжних країн ЄС.

Вже 16 березня Україна вперше здійснила транзит газу з Угорщини до Словаччини на замовлення одного з німецьких трейдерів. За твердженням оператора, перевагою short-haul через українську ГТС є нижчі ціни: до прикладу, транзит газу з Польщі до Угорщини коштуватиме на 27% дешевше, ніж через Чехію та Словаччину.

Таким чином, ОГТСУ починає брати активну участь в європейському газовому ринку. Розвиток послуг типу short-haul та “митний склад” збільшуватиме обсяг торгівлі газом з ЄС, а якщо трейдери вирішать реалізувати газ в Україні - то і посилить ліквідність та конкуренцію на внутрішньому ринку. Від цього виграють усі споживачі газу.

Надання нових послуг в майбутньому збільшуватиме дохід ОГТСУ, а вільні потужності української ГТС - особливо з огляду на зменшення обсягів транзиту “Газпромом” - будуть затребувані.

Авторитет нового оператора напряму залежить від розвитку портфелю його послуг та дотримання вимог мережевих кодексів. У такому випадку все більше європейських трейдерів почнуть розуміти, що українська ГТС - це не лише “труба” від Росії до Європи, а й гнучкий інструмент для транспортування та зберігання газу.

У довгостроковій перспективі, нові маршрути та додаткова гнучкість ГТС України дозволять оптимізувати роботу ГТС та посилити енергетичну безпеку в Східній Європі. На жаль, цьому буде протидіяти Росія, що не зацікавлена у будь-яких альтернативах обхідним “потокам”. Не виключено, що інформаційні атаки з боку країни-агресора продовжаться, відтак ОГТСУ потрібно буде постійно підтверджувати свою надійність.


Сергій ЄВТУШОК, зовнішній аналітик DiXi Group

НАШІ ПЛАТФОРМИ

Інформаційно-аналітичний ресурс«Українська енергетика UA-Energy.org» є унікальною платформою для інформування

UA-ENERGY.ORG

Сайт коаліції, що об'єднує експертів провідних аналітичних центрів та громадських організацій у галузі енергетики та охорони довкілля

enref.org

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

eiti.org.ua

Незалежна платформа для публічного діалогу з питань розвідки та видобутку нетрадиційного газу

newgas.org.ua

Відкритий дискусійний онлайн майданчик, який дає можливість усім охочим запропонувати конструктивну, реалістичну стратегію

ENKARTA.ORG