Коронавірус та системні дисбаланси ринку електроенергії

Нинішня кризова ситуація на ринку електроенергії – це не лише збіг обставин, викликаний сезонним фактором, коли збільшується обсяг виробництва електроенергії з ВДЕ, та карантинними заходами, що спричинили загальний економічний спад та істотне падіння споживання. Ці фактори виразно проявили і практично довели до апогею вразливість системи функціонування ринку електроенергії України в нинішньому його вигляді.

Ринок, який функціонує зараз, з великою кількістю регуляторних обмежень щодо оптових цін (price caps), імпорту електроенергії з країн, що не є членами Енергетичного Співтовариства, ручним диспетчерським регулюванням, неринковим ціноутворенням для населення, невиваженою політикою підтримки ВДЕ тощо, є не тою моделлю конкурентних інтегрованих ринків, яка вибудовується в країнах ЄС і до якої ми прагнули, реформуючи свій ринок. Одразу після запровадження діючого механізму покладання спеціальних обов'язків (ПСО) можна було припустити, що новий ринок електроенергії буде далеким від європейської конкурентної моделі.

Звичайно зробити безболісний стрибок з точку А в якісно нову точку Б не вийде і потрібен певний перехідний період. Звичайно, враховуючи незрілість внутрішнього ринку та його високу концентрованість, окремі регуляторні механізми, спрямовані проти дискримінаційних практик чи зловживань ринковою владою з боку гравців ринку, є виправданими. Водночас, чим більше таких "костилів" створюється для підтримки роботи ринку, тим більш вразливим і нестійким він стає. Такий підхід вимагатиме постійного точкового і ситуативного втручання з боку регулятора, оператора системи передачі, уряду. Це робить ринок непрогнозованим і слабким. А коли на все це накладається ще й політичний фактор щодо безапеляційного утримування занижених цін на електроенергію для населення, які не мінялись з 1 березня 2017 року, ситуація стає такою, як зараз.

Разом з тим, попри відчутні фінансові дисбаланси на ринку електроенергії, уряд, враховуючи позицію Президента, поки не планує ініціювати перегляд цін для населення. Натомість доволі несподіваним урядовим рішенням стала пропозиція щодо ліквідації ДП “Гарантований покупець” та перекладення його функцій на НАЕК “Енергоатом”. Це рішення не тільки не вирішує системних проблем ринку, але й може ще більше дестабілізувати його. За результатами аналізу USAID Проекту енергетичної безпеки, воно може призвести до краху ринку та неможливості виконання спеціальних обов’язків.

За цих умов дуже важливо починати робити послідовні кроки у напрямку нормалізації ринкового механізму. Передусім треба якнайскоріше завершити процес медіації між інвесторами та урядом і запровадити компромісні умови подальшого функціонування й державної підтримки ВДЕ. Також необхідно поступово доводити ціну на електроенергії для населення до ринкового рівня, адже занижена ціна є не лише для економічно вразливих домогосподарств, але для всього населення країни незалежно від їхнього доходу і можливості сплачувати рахунки. Таким чином, економічно невиправдані непрямі дотації отримує також населення з середнім та високим рівнем добробуту, тобто економічно забезпечені домогосподарства. Економічно вразливі споживачі мають бути захищені не через занижену ціну електроенергії, а напряму, тобто через адресні монетизовані субсидії, що є нормальною практикою для країн ЄС. Без вирішення цих двох нагальних питань подальше функціонування ринку електроенергії є і буде залишатись під загрозою.

Богдан СеребренніковМенеджер з організації консультативних послуг в сфері аналітичної діяльності
НАШІ ПЛАТФОРМИ

Інформаційно-аналітичний ресурс«Українська енергетика UA-Energy.org» є унікальною платформою для інформування

UA-ENERGY.ORG

Сайт коаліції, що об'єднує експертів провідних аналітичних центрів та громадських організацій у галузі енергетики та охорони довкілля

enref.org

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

eiti.org.ua

Незалежна платформа для публічного діалогу з питань розвідки та видобутку нетрадиційного газу

newgas.org.ua

Відкритий дискусійний онлайн майданчик, який дає можливість усім охочим запропонувати конструктивну, реалістичну стратегію

ENKARTA.ORG